Tegevused & atraktsioonid Vanasadama alal

Kruiisiterminal

Vanasadama moodne ja mitmekülgne kruiisiterminal avab mereääre linnarahvale vaba aja veetmiseks. Seni ligipääsmatust sadama-alast on saanud kutsuv linnaruum, mis jätab kustumatu esmamulje ka merelt saabuvale külalisele. Uus kruiisiterminal on piirkonna kõige kaasaegsem, loodud keskkonda ja jätkusuutlikkust silmas pidades. Kindel on, et ka terminali sees saab külastaja silm puhata: sisekujunduses on kasutatud palju Eestile omast puitu ning ruume kaunistavad lopsakad taimed.

Kuni 1400 inimest mahutav hoone avab lisaks reisijate teenindamisele veel rohkelt erinevaid võimalusi sündmuste korraldamiseks.

Kruiisiterminalist lähemalt

Katusepromenaad

Kõigile avatud 850-meetrine kruiisipromenaad lookleb loodemuulil üle kruiisiterminali katuse, ühendades mereääre Kultuurikilomeetriga. Katusepromenaadilt avanevad uue nurga alt unikaalsed merele, sadamale, laevadele ja linnale. Istumisalad, mänguväljak, välijõusaal, avarate terrassidega restoran, haljastus ja Eesti kunst loovad värskele linnaruumile eriti elava õhkkonna.

Promenaad on kõigile avatud iga päev kell 06.00-01.00.

Ligipääs & parkimine

Kruiisipromenaadi restoran Ocean 11

Ocean 11 on tõenäoliselt üks parima vaatega restorane Tallinnas. Restoran avab uksed juba varahommikul, et pakkuda hommikusööki nii lihtsat kui ka luksuslikku toitu armastavavale külalisele. Einestajad saavad nautida vaadet merele ja laevadele – ühel pool avatud laht ja teisel pool Tallinna Sadam. Restoranil on kaks suurt terrassi – üks avaneb hommikupäikesesele ja teine õhtupäikesele.

Ruume saab rentida ka eraüritusteks. Siseruumid mahutavad kuni 100 külalist, terrassid kumbki veel 100.

Ocean 11

Kruiisiterminali väliala skulptuur “Laine”

Autor: Argo Männik
Kunstiteose liik: skulptuur
Asukoht: Logi tn 4/2, Tallinn

Autor skulptuurist “Laine”:
Sadam on ühtaegu koht, kust kiiresti läbi liigutakse ning samas koht, kuhu saabujad võivad öelda „kohal“. Üsna samamoodi seletab lainete olemust meile füüsika – laine on energia edasikandumine aines, kuigi aine ise lainetega kaasa ei liigu.

Skulptuur “Laine” väljendab inimeste liikumist lainetena – nende kohtumisi ja lahkumisi. Kohtumine metalse lainega on hetk, mis võib igaühele meelde jääda ja pildistama kutsuda.

Tallinna tähed ja leboala

Vanasadamas on valminud „Tallinna tähed“ ja seda ümbritsev kruiisipromenaadile viiv haljastus- ning istumisala. Tõsi küll, küngastele külvatud lillede ilu ja muru tärkamist näeme alles kevadel. Samuti paigaldatakse lebolasse võrkkiiged esimeste kevadiste ilmade saabumisel. Merega piirnev ala on järgnevateks aastateks saanud mõnusama uue ilme koos pikniku- ja istumisaladega. Projekti viis sadama alal ellu Tallinna linn Rohepealinna aasta raames. Ajutine lahendus jääb alale lähemateks aastateks kuni kinnisvara arenduse alustamiseni. Alale pääseb nii Vööri tänava poolt kui kruiisipääsla juurest.

Mänguväljakud

Laste mänguväljakud asuvad Vanasadamas nii kruiisipromenaadil kui D-terminali alal silla kõrval. Kruiisipromenaadi mänguväljakult leiab erinevaid kiikumisvõimalusi ja väljakutseid esitavaid turnimisatraktsioone, D-terminali mänguväljakul saab meelt lahutada batuutide ja kõlatorudega. Mänguväljakud on ühendatud istumis- ja puhkealadega, et täiskasvanud saaksid samal ajal vaateid nautida.

Admiralisild

Üle jahisadama sissesõidukanali paiknev Admiralisild ühendab omavahel A- ja D-terminali alasid ning on kujunenud mugavaks ühenduslüliks ka linnaosade vahel. Admiralisild on kindlasti üks Vanasadama maamärke, mis näeb efektne välja nii päeval kui vagustatuna pimedal ajal. Vaatemänguline on jälgida ka silla avamist ja sulgumist jahisadama hooajal. Sild on üldjuhul avatud jalakäijatele – väikelaevnikele avatakse sild orienteeruvalt 5-10 minuti jooksul pärast sadamasse sisenemise või väljumise loa küsimist. Peale laeva sisse/väljasõitu saavad jalakäijad taas silda kasutada.

Vanasadama Jahisadam

Vanasadama Jahisadam (Old City Marina) on väikelaevadele mõeldud sadam, mis asub otse linna südames, Admiraliteedi basseinis ning kuulub Tallinna Vanasadama alla. Oma soodsa asukoha tõttu on Vanasadama Jahisadam ülimalt populaarne ning möödajalutajale pakuvad silmailu nii suuremad kui väiksemad alused. Aeg-ajalt võõrustab sadam ka uhkeid superjahte, mis on omaette vaatamisväärsuseks. Kai peal asuvad ka istepingid vaadete nautimiseks. Jahisadamas on kaikohti 110-le alusele. Navigatsioonihooaeg algab 1. mail ja lõpeb 31. oktoobril.
Jahisadama alla kuuluvad ka jahtklubi ruumid koos kõigi mugavustega.

Jahisadam

Kai Kohvik

KAI Kohvik asub samas hoones Jahisadama ruumide ja Sadama Turuga. Kohviku sissepääs asub Sadama Turu hoone linnapoolsel küljel ning kohvikust avanevad kaunid vaated Vanasadama Jahisadamale Admiraliteedi basseinis. Ilusa ilmaga saab istuda ka õues ja nautida nii maitseid, vaateid kui päikesepaistet värskes õhus kohe kai peal jahtide kõrval.

Hommikut on võimalik alustada toeka hommikusöögiga, lõunaks pakub kohvik päevasuppi ja -praadi ning kogu päeva on võimalik nautida maitsvat a la carte menüüd. Magusasõprade meeleheaks leiab KAI kohvikust suus sulavaid kooke, lisaks mõistagi kvaliteetset kohvi ja muud meelepärast joogipoolist.

Kai Kohvik

Sadama Turg

Sadama Turg on omanäoline toidu- ja käsitööpood, mis asub Admiraliteedi basseini ääres A-terminali poolsel küljel. Sadama Turg pakub ehedat toidukaupa nii eestimaistelt suurtootjatelt kui ka väiketalunikelt. Poest leiab korraliku valiku talukaupa, head suitsusinki, Eesti väiketootjate juustusid, laias valikus talumeiereide piimatooteid ja kalaleti. Sadama Turgu tuntakse ka hea lihavaliku poolest ning hitttoode on kohapeal valmistatud leib erinevate lisanditega. Sadama Turult leiab ka väga hea ja omanäolise valiku kingitusi ja suveniire.

Lisaks toidukraamile leiab samas hoones asuvast Super Alko poest toidu kõrvale sobiva joogi, kus on lai valik märjukesi üle maailma.

Sadama Turg

Laulupeo superfoto

Vanasadama Jahisadama sissepääsu kõrvalt seinalt leiab ülidetailse Laulupeo superfoto. Fotograafid Endel Grensmann ja Rainar Kurbel jäädvustasid foto 2009. aasta laulupeol “Üheshingamine” laulu “Mesipuu” ajal. Eritehnika abil saavutatud 1,79-gigapiksline resolutsioon ja 216-kraadine vaade tagavad selle, et pea kõik inimesed pildil on äratuntavad ja igaüks saab nii ennast kui tuttavaid üles otsida. Fotol on koos pea 10% eestlastest! Jõudu ülelugemisel!

Pildi kõrvalt tahvlitelt leiab neljas erinevas keeles ka väikese ülevaate Eesti Laulu- ja Tantsupeo traditsioonist.

D-terminali linnaväljak

D-terminali esine ala on muutunud tõeliselt moodsaks linnaruumiks. Linnaväljakule on põimitud erinevad puhkealad rohkete istumisvõimalustega, väljakut ilmestab välilava ja kaks põnevalt kujundatud veeatraktsiooni markeerimaks ajaloolise Tõrvaköögi ja Girardi kanali asukohta. Kaitseks vihma eest on väljakul varikatused, hubasuse loomiseks on rajatud suures mahus mitmekesise haljastusega rohealasid ning istutatud üle 100 puu ja 3500 põõsa. Pimedal ajal lisanduvad efektsed valguslahendused. Admiralisilla lähedal on mereteemaline vabaaja veetmise koht lastele ja istumisalad. Väljak ootab nii kohalikke kui ka turiste koos peredega mere äärde aega veetma ning ka üritusekorraldajaid kasutama ala linlastele meeleolukate sündmuste pakkumiseks.

Näitusepinnad

Vanasadama alalt leiab kahest asukohast ka välinäituse pinnad – D-terminali alal silla lähedal ja Admiraliteedi basseini ääres Hestia hotelli poolsel küljel. Näitused on igal aastal aastal vahetumises ja stendide sisu pakub alati miskit meelelahutuslikku või harivat.

Kochi kvartal

Lootsi tänava suur ladudekompleks meenutab Tallinna Kaubasadama häid aegu 19. sajandi teisel poolel. 1870-ndatest aastatest kuni Esimese maailmasõjani mitmes järgus ehitatud laod on tuntud Girardi ja Kochi Aitade nime all, algsete omanike parun Girard de Soucantoni ja suurkaupmees Kochi järgi. Vanad, eelmise sajandi ajalugu hoidvad hooned on renoveeritud tänapäevaseks trahter-pruulikojaks ja kaubandus-teeninduskompleksiks.